A kozmetikai ipar olyannyira átalakult a 20. században, hogy egyre többen térnek vissza a házilag elkészített natúrkozmetikumok használatához.
Azzal, hogy mi készítjük el a saját szépségápolási termékeinket, megkíméljük magunkat számos vegyszertől és szintetikus anyagtól, ráadásul a drogériákban több ezer forintért kapható krémeket pár szár forintból elő tudjuk állítani úgy, hogy pontosan tudjuk, mi került bele a tégelybe.
A legjobb az egészben, hogy a saját kozmetikumaink elkészítéséhez nem szükséges különösebb vegyészeti ismeret, bár nem árt utána olvasni egyes összetevők hatásainak és higítási arányának. A koncentrált illóolajokat páldául mindenképpen higítva kell használni, különben mérgező hatásúak lehetnek.
Beszéljünk is most kicsit részletesebben ezekről!
A legalapvetőbb tudnivalók az illóolajokról
Gyakori hiba, hogy az illóolajokat összetévesztik az illatolajokkal: míg az illóolaj természetes eredetű, addig az illatolajokat mesterségesen állítják elő.
A friss növények általában illóolajokban gazdagabbak, mint a szárítottak, és az ezekben megtalálható olajok adják sajátos illatukat, feladatuk pedig nagy valószínűséggel bizonyos rovarok magukhoz vonzása, vagy éppen taszítása.
A természetes illóolajokat különböző növényekből vonják ki, általában víz- és gőzdesztillációval, vagy sajtolással, például citrusfélék esetében. A folyamat lényege, hogy a folyadék forralással gőzzé alakul, majd ez hűtéssel ismét folyékonnyá válik, és az eltérő fajsúlyuk miatt a desztillátum összetevőit el tudjuk különíteni.
Mint már említettem, az illóolajokat mindig kis mennyiségben, higítva kell felhasználni!
Sok illóolajon szerepel olyan matrica, amely azt jelzi, hogy mérgező. Emiatt még nem kell félni az illóolaj használatától, ugyanis ez a matrica csak arra hívja fel a figyelmet, hogy hígítatlan formájában lehet veszélyes, így azonban amúgy sem nagyon használjuk. Mivel nem oldódnak vízben, mindenképpen valamilyen bázisolajba, tejbe vagy mézbe keverve használhatjuk.
Egy kis illóolaj történelem
Az emberiség történelmében már egészen korán említést tesznek illatos növényekből nyert olajokról, és az ezekből készült balzsamok használatáról. Fennmaradt írásos dokumentumok vagy festmények bizonyítják, hogy már az ókori Egyiptomban, Babilonban, Kínában, a Perzsa Birodalomban, Görögországban és Rómában is előszeretettel használtak illóolajokat. Sőt, a híres Lascaux-i barlangban fennmaradt falfestmények alapján elmondható, hogy az emberek már 18.000 évvel ezelőtt is tisztában voltak bizonyos növények gyógyító hatásaival.
A vallás és az illóolaj találkozása
Az említett kultúrákban nem csak illatosításra vagy gyógyításra használták őket, hanem fontos szerepet kaptak vallási szertartásokban is. Egyiptomban az istenekhez különböző növényeket és illatokat kapcsoltak, és az istenszobrokat a hozzájuk tartozó növények olajával kenték meg. Indiában már több mint 3000 éve az ayurvédikus gyógymód fontos eleme a növényi olajok használata, A Bibliában pedig többször is említést tesznek gyógyító hatású olajokról, mint például a mirha, az izsóp és a tömjén olajáról, hogy csak néhányat emeljek ki.
Hogyan tudod alkalmazni az illóolajokat?
Az kétségtelen, hogy az esszenciális olajok számos pozitív hatást tudnak kifejteni, azonban nem mindegy, hogy miként használjuk őket.
Illóolajokat 3 féle módon tudunk alkalmazni:
-
-
-
aromatikusan
-
külsőleg, a bőrünkre kenve,
-
vagy pedig belsőleg, ám ilyenkor érdemes óvatosnak lenni a mérgezések elkerülése végett.
-
-